Skip to content. | Skip to navigation

  • Penn State Alumni Association on Facebook
  • Penn State Alumni Association's Twitter Page
  • Penn State Alumni Association Group on LinkedIn
  • Penn State Alumni Association's Flickr photostream
  • Penn State Alumni Association RSS Feed
  • The Penn Stater Magazine Blog
  • The Football Letter Blog
Sections

Recipients

2014 Recipients:

2013 Recipients:

2012 Recipients:

2011 Recipients:

2010 Recipients:

2009 Recipients:

2008 Recipients

2007 Recipients

2006 Recipients

2005 Recipients

2004 Recipients

2003 Recipients

2002 Recipients

2001 Recipients

  • Donald P. Bellisario '61 Com
  • Michael J. Farrell '71 Bus
  • Shirley Mahaley Malcom '74g IDF
  • John W. Moore '70g Edu
  • Arthur J. Nagle '61 Lib
  • Hellene S. Runtagh '70 Lib
  • Suzie McConnell Serio '88 Edu
  • Obie Snider '50 Agr

2000 Recipients

  • K. David Boyer, Jr. 1973 Lib, 1982g H&HD
  • Charles C. Brosius 1952 Agr
  • Joan D. Chittister 1971g Lib
  • Richard J. Fasenmyer 1969 Bus
  • Donald W. Hamer 1968 Eng
  • Robert C. Jubelirer 1959 Lib, 1962 DSL
  • H. Campbell Stuckeman 1937 A&A

1999 Recipients

  • Duane F. Alexander 1962 Sci
  • Jack L. Burley Sr. 1965 Bus
  • H. Alfred Eberhardt III 1948 Eng
  • Polly A. Fitz 1956 H&HD
  • Robert Fortinsky 1947 Sci
  • Joseph A. Miller Jr. 1966g Sci
  • Eddie N. Moore Jr. 1968 Bus
  • Linda Strumpf 1969 Lib

1998 Recipients

  • Edward Anchel 1960 Bus
  • Donald M. Cook Jr. 1952 H&HD, 1960g Ed
  • Carmen Finestra 1971 Com
  • Marian U. Barash Coppersmith 1954 Com
  • Hiroshi Honda 1976g Eng
  • Philip G. Keeney 1955g Agr
  • Albert M. Kligman 1939 Sci
  • John H. Stanford 1961 Lib

1997 Recipients

  • John O. Almquist 1947g Agr
  • James Balog 1950 Sci
  • James S. Broadhurst 1965 Lib
  • Richard E. Grubb 1958, 1961g Agr, 1971g Ed
  • William H. Joyce 1957 Eng
  • Raymond E. Schultz 1955 Lib
  • Thomas W. Tewksbury 1954g H&HD
  • Hardy Williams 1952 Lib

1996 Recipients

  • Charles H. Bowman 1957 EMS
  • James E. Carnes 1961 Eng
  • Gordon G. Fee 1956 Sci
  • Regine M Lambrech 1975g, 1985g Lib
  • William R. McLucas 1972 Lib
  • Ray S. Walker 1935 Bus

1995 Recipients

  • Cynthia A. Baldwin 1966, 1974g Lib
  • Judith M. Davenport 1961 Sci
  • Samuel G. Fredman 1942 Lib
  • Steve A. Garban 1959 Bus
  • Michael H. Hershock 1967, 1969g Lib
  • Charles L. Hosler, Jr., 1947, 1948g, 1951g EMS
  • William James Perry 1957g Sci
  • William H. Sippel Jr. 1949 A&A
  • Quentin E. Wood 1948 EMS

1994 Recipients

  • T. Ming Chu 1967g Sci
  • Walter J. Conti 1952 H&HD
  • Robert Klein 1948 Bus
  • James E. Marley 1957 Eng
  • William G. Pagonis 1964, 1970g Bus
  • Matthew T. Robinson Jr. 1958 Lib
  • Stephen G. Sheetz 1969 Bus

1993 Recipients

  • Lois Masket Bloom 1956 Lib
  • Raymond A. Bowers 1931 Eng
  • J. Lloyd Huck 1943 Sci
  • David N. Pincus 1948 Lib
  • Philip H. Sieg 1957 Bus
  • Verne M. Willaman 1951 Agr
  • King Wu 1945g EMS

1992 Recipients

  • Lawrence Abrams 1961 Bus
  • Harold H. Benjamin 1947 Lib
  • Jyung O. Choe 1960g EMS
  • David M. Joyner 1972 Sci, 1976g Med
  • L. Robert Kimball 1947 Eng
  • Avanelle Kirksey 1961g H&HD
  • John T. Steimer 1949 Agr
  • John J. Yeosock 1959 Eng

1991 Recipients

  • Howard O. Beaver Jr. 1948 EMS
  • Charles J. Bierbauer 1966, 1970g Com
  • William A. Hiller Sr. 1952g Agr
  • Harold C. O'Connor 1952 Sci
  • Dianne Hauserman Pilgrim 1963 A&A
  • Catherine Shultz Rein 1965 Lib
  • Warren M. Washington 1964g EMS
  • Helen Dickerson Wise 1949, 1952g, 1968g Edu

1990 Recipients

  • Thomas J. Anderson, Jr., 1951g Edu
  • Joseph F. Frederick Jr. 1956 H&HD
  • John R. Ham 1971 Bus
  • Charles M. Kearns Jr. 1936 Eng
  • Thomas D. Larson 1952, 1959g, 1962g Eng
  • Janet M. Wardlaw 1963g H&HD

1989 Recipients

  • William F. Dietrich 1947 Agr
  • Sidney Friedman 1942 Com
  • Frederick C. Langenberg 1955g EMS
  • Gary W. Lyons 1956 Sci
  • Allan W. Ostar 1948 Edu
  • Patti McGill Peterson 1965 Lib
  • Raymond N. Shibley 1947 Sci
  • Robert V. Waltemeyer 1956 Eng

1988 Recipients

  • Louis R. Benzak 1961 Bus
  • Joan Huber 1945 Lib
  • Ross B. Lehman 1942 Lib
  • Rachel Newman 1960 Lib
  • Emmett Paige Jr. 1974g Capital
  • Allan L. Rayfield 1957 Eng
  • Lester J. Rowell Jr. 1955 H&HD
  • Gilbert A. Wetzel 1954 Eng

1987 Recipients

  • Carole Lewis Anderson 1966 Lib
  • Robert J. Day 1947 Lib
  • Edward R. Hintz 1959 Bus
  • A. M. "Don" MacKinnon 1948 Eng
  • Arthur W. Nesbitt 1950 Agr
  • Michael B. Reid 1969 A&A
  • Walter L. Robb 1948 Eng
  • Richard A. Zimmerman 1953 Lib

1986 Recipients

  • Gerald W. Abrams 1961 Com
  • Edward R. Book 1954 H&HD
  • Robert W. Moore 1948 Bus
  • Charles P. Neidig 1940 Eng
  • Margaret R. Preska 1961g Lib
  • Norman J. Rubash 1954 EMS
  • William L. Weiss 1951 Eng

1985 Recipients

  • Victor G. Beghini 1956 EMS
  • Harvey F. Brush 1942 Eng
  • Julian A. Cook Jr. 1952 Lib
  • Louis G. Galliker III 1956 Agr
  • Melvin Jacobs 1947 Lib
  • James P. Jimirro 1958 Lib
  • John H. Sinfelt 1951 Eng
  • Richard D. Smyser 1944 Com
  • James J. Tietjen 1958g, 1963g EMS

1984 Recipients

  • Mary-Linda Sorber Armacost 1965, 1967g, 1970g Lib
  • Glenn R. Brown 1952 Eng
  • Thomas M. Krebs 1949 EMS
  • Stanley B. Lathan 1967 Com
  • Wilson D. Lewis 1930 Lib
  • Frank W. Luerssen 1950 Sci
  • John B. Swayne Jr. 1934 Agr
  • George E. Trimble 1942 EMS

1983 Recipients

  • Richard A. Benefield 1948 H&HD
  • Guion S. Bluford Jr. 1964 Eng
  • Frances Keesler Graham 1938 Lib
  • William P. Lehrer Jr. 1941 Agr
  • Harriet Wenner McGeehan 1930 Edu
  • Murray L. Schwartz 1942 Sci
  • Robert G. Schwartz 1949 Bus
  • Henry L. Yeagley 1925, 1927g, 1934g Sci

1982 Recipients

  • Paul B. Barton Jr. 1952 EMS
  • George K. Davis 1932 Agr
  • Franco Harris 1972 H&HD
  • Owen E. Landon Jr. 1951 Lib
  • Darlene Dintino Large 1957 A&A
  • William E. Leonhard 1936 Eng
  • George F. Page 1952 Eng
  • Henry R. Smith Jr. 1939 Lib

1981 Recipients

  • Roscoe O. Brady Jr. 1943 Sci
  • William E. Brown Jr. 1949 Sci
  • Dennis J. Carney 1942 EMS
  • Robert L. Elmore 1941 Sci
  • W. Eugene Eshelman 1933 Agr
  • J. Robert Hicks 1943 Bus
  • Ruth H. Johnson 1959 Edu
  • Edwin S. Malmed 1933 Lib

1980 Recipients

  • Marilyn Williams Black 1952, 1957g H&HD
  • R. Paul Campbell 1930, 1931g Lib
  • Peter A. Danos 1943 Sci
  • Charles T. Douds 1922 Agr
  • William H. Moses 1933 Eng
  • Ralph E. Peters 1948 Bus
  • Charles D. Prutzman Sr. 1918 Lib
  • Kenneth R. Weston 1928 Sci

1979 Recipients

  • Arthur H. Coleman 1941 Agr
  • George P. Cressman 1941 Sci
  • Lawrence G. Foster 1948 Com
  • David R. Jones 1954 Com
  • Michelle Weiller Lapautre 1953 Lib
  • Carrie Fishbein Robbins 1964 A&A
  • John L. Romig 1921 Agr
  • William A. Schreyer 1948 Bus
  • Stanley W. Sporkin 1953 Bus

1978 Recipients

  • John M. Chemerda 1935 Sci
  • Catharine G. Eftimiadi 1942 Lib
  • Joseph P. Kriss 1939 Sci
  • Norman C. Miller 1956 Com
  • James H. Robinson 1949 Sci
  • Gerald C. Romig 1927, 1928g Sci
  • Robert H. Rumler 1936 Agr
  • G. Harold Watkins 1924 Lib

1977 Recipients

  • Horace Ashenfelter III 1949, 1955g H&HD
  • Edward G. Crum 1929 Eng
  • Samuel G. Gallu 1940 Lib
  • Joseph L. Johnson 1918 Agr
  • Samuel M. Kinney Jr. 1946 Lib
  • Barbara Culley McKibbin 1950 Lib
  • John L. McLucas 1950g Sci
  • Samuel S. Vaughan 1951 Com

1976 Recipients

  • Gertrude A. Barber 1940, 1945g, 1957g Edu
  • Herbert Beckhard 1949 A&A
  • Harold E. Dickson 1922 Eng
  • James W. Giacobine 1941 Sci
  • Roger H. Hetzel 1935 Lib
  • Richard E. Hoover 1936 H&HD
  • Murry C. McJunkin 1940, 1949g, 1949g Agr
  • Charles A. Myers 1934 Lib
  • Russell S. Ohl 1918 Eng
  • Adam A. Smyser 1941 Com
  • Daniel J. Terra 1931 Eng
  • Esther Chase Wood 1918 Lib

1975 Recipients

  • Ronald R. Davenport 1958 Bus
  • Marion C. Dougherty 1943 Lib
  • Marshall K. Evans 1938 Lib
  • Gardner E. Lindzey 1943, 1945g Lib
  • J. Edwin Matz 1938 Lib, 1939g Sci
  • Jay S. McMahan 1923 Lib
  • G. Montgomery Mitchell 1949 EMS
  • Charles G. Overberger 1941 Sci
  • Don R. Taylor 1942 Lib
  • Alan R. Warehime 1935 Agr
  • Augustus S. Wertz 1917 Eng

1974 Recipients

  • William Bellano 1936 EMS
  • Samuel B. Casey, Jr. 1950 Bus
  • Martha M. Dohner 1937 Edu
  • Roosevelt Grier 1956 H&HD
  • Philip R. Jones 1948 Lib
  • Lucetta Parker Kennedy 1933 Edu
  • Max S. Peters 1942, 1947g, 1951g Eng
  • Frank P. Smeal 1942 Lib
  • Paul J. Weitz Jr. 1954 Eng
  • Donald Wyman 1926 Agr

1973 Recipients

  • Mildred Settle Bunton 1932 H&HD
  • Herman J. Carew 1940 Agr
  • John W. Hanley 1942 EMS
  • J. E. Holtzinger 1925 Lib
  • Robert E. Kirby 1939 Eng
  • Herbert Nipson 1940 Lib
  • Miguel Rosich 1916 Eng
  • Charles W. Shaeffer 1933 Bus
  • Barbara Linshes Weisberger 1945 Edu
  • George F. Wheeling 1918 Eng

1972 Recipients

  • Paul Berg 1948 Agr
  • John T. Biggers 1948, 1948g, 1954g Edu
  • Bernard J. Cutler 1945 Eng
  • Donald W. Davis 1942 Com
  • Robert E. Eberly Sr. 1939 Sci
  • Charles W. Eifler 1936 Eng
  • Barbara Hackman Franklin 1962 Lib
  • Margaret Bittner Parke 1927 Edu
  • Stanley G. Schaffer 1941 Eng
  • Donald A. Shelley 1932 Lib

1971 Recipients

  • Luther S. Cressman 1918 Lib
  • Paul M. Doty Jr. 1941 Sci
  • Benson L. Dutton 1933, 1949g Eng
  • Julius J. Epstein 1931 Lib
  • J. LeGrand Everett III 1948, 1949g Eng
  • Mary L. Ilgen 1948 Eng
  • Gerald T. McCarthy 1930 Eng
  • Tatiana A. Proskouriakoff 1930 A&A
  • Walter R. Tkach 1941 Sci
  • Roy Wilkinson Jr. 1936 Lib

1970 Recipients

  • Philip W. Amram 1922 Agr
  • B. Paul Blasingame 1940 Eng
  • Frank C. Craighead Jr. 1939 Lib
  • John J. Craighead 1939 Lib
  • Anne G. Eifler 1930 H&HD
  • James G. Fulton 1924 Lib
  • Richard S. Schweiker 1950 Lib
  • J. Lewis Williams 1927 Agr

1969 Recipients

  • Herman G. Fisher 1921 Lib
  • George A. Goodling 1921 Agr
  • Gertrude Rosen Michelson 1945 Lib
  • Orlando S. Pride 1928 A&A
  • William A. Slater 1907 Eng
  • William K. Ulerich 1931 Lib

1968 Recipients

  • Milton Fritsche 1927 Agr
  • Jean Craighead George 1941 Lib
  • Edward E. Helm 1924 Eng
  • Benjamin C. Jones 1921 Eng
  • David R. Mitchell 1924, 1927g EMS
  • A. Robert Noll 1929 Eng
  • Gilbert Nurick 1928 Edu
  • John Troan 1939 Com

1967 Recipients

  • Harold W. Cohen 1926 Lib
  • George H. Deike Jr. 1931, 1948g EMS
  • Harry E. Foulkrod 1925 Lib
  • Thomas P. Jones 1930 Eng
  • Hamilton M. Redman 1930 Agr
  • Edward Steidle Sr. 1911, 1914g EMS
  • Katharine Boucot Sturgis 1938 Sci

1966 Recipients

  • Jesse F. Core III 1937 EMS
  • Robert K. Hamilton 1928 Agr
  • William D. Harkins 1920 Lib
  • John W. Lindsey 1931 Lib
  • Amos E. Neyhart 1921 Eng, 1934g Edu
  • Florence B. Powdermaker 1915 Sci
  • George S. Rose 1923 EMS
  • Sylvester K. Stevens 1926, 1927g Lib

1965 Recipients

  • George J. Bair 1927, 1930g EMS
  • Charles A. Heinze 1929 Lib
  • Charles L. Hershman 1910, 1933g Eng
  • Guy W. Knight 1930 Lib
  • James B. Long 1907 Eng
  • G. Albert Shoemaker 1923 Eng
  • Mary L. Willard 1921, 1923g Sci

1964 Recipients

  • Max W. Lightner 1929 EMS
  • James L. Mauthe 1913, 1948g EMS
  • Margaret M. Mercer 1929 Lib; 1934g, 1938g Edu
  • David P. Osborne 1938 Sci
  • Roger W. Rowland Sr. 1917 Eng, 1948g EMS
  • Jerome W. Woomer 1925, 1931g EMS

1963 Recipients

  • F. Bruce Baldwin Jr. 1930, 1934g Agr
  • Elizabeth B. Brown 1930 Lib
  • Harold F. Butler 1918 Lib
  • Fletcher L. Byrom 1940 EMS
  • Samuel K. Hoffman 1925, 1945g Eng
  • Erle Martin 1929 Eng
  • Walter W. Patchell 1919 Eng

1962 Recipients

  • Fred Brand Jr. 1932 Lib
  • James B. McWilliams 1907 Eng
  • Enos J. Perry 1916 Agr
  • Oliver L. Smith 1939 Lib
  • Livingston P. Teas 1916 EMS
  • Barbara M. Troxell 1937, 1939g Edu
  • Guy W. Wilson 1923 Eng

1961 Recipients

  • Frederick J. Close II 1928 Lib
  • Clara E. Cockerille 1941g, 1951g Edu
  • Rafael Menendez-Ramos 1915, 1916g Agr
  • Vance O. Packard 1936 Lib
  • Willard F. Rockwell Jr. 1935, 1955g Eng
  • John T. Ryan Jr. 1934 EMS

1960 Recipients

  • Cora M. Foster 1927 Lib
  • James C. Gray 1925 EMS
  • Samuel R. Hursh 1916 Eng
  • Herbert E. Longenecker 1933, 1934g, 1936g Agr
  • C. Lee Rumberger 1920 Agr
  • J. Theodore Wolfe 1930 Lib

1959 Recipients

  • Harry J. Anslinger 1915 Agr
  • Edwin T. Asplundh 1912 Eng
  • Fred P. Dodge 1903 Agr
  • George L. Haller 1927 Eng; 1935g, 1942g Sci
  • Mary Frear Keeler 1924 Edu
  • Van H. Leichliter 1930 EMS

1958 Recipients

  • Michael Baker Jr. 1936 Eng
  • Julia G. Brill 1921, 1927g Lib
  • Luther C. Campbell 1915 EMS
  • Harold C. Erskine 1920 Sci
  • Charles H. Fetter 1917 Eng
  • Marlin G. Geiger 1921 Sci
  • John C. White 1911 Eng

1957 Recipients

  • Samuel F. Hinkle 1922 Sci
  • Harvey B. Jordan 1917 Eng
  • John R. Richard 1929 Lib, 1931g Edu
  • Fred M. Waring 1922 Eng
  • Oliver G. Willits 1914 Agr

1956 Recipients

  • Edward G. Fox 1925, 1930g EMS
  • William A. Haven 1909 Eng, 1948g EMS
  • James G. Marshall 1895 Eng
  • James Milholland Sr. 1911 Lib
  • Ray S. Tannehill 1923 Lib

1955 Recipients

  • William C. Decker 1922 Sci
  • David D. Henry 1926, 1927g, 1931g Lib
  • Grace K. Nadig 1920 H&HD
  • Preston B. Postlethwaite 1909 Eng
  • William W. Sieg 1923, 1925g EMS

1954 Recipients

  • Robert W. Ostermayer 1917 Sci
  • Arthur S. Shoffstall 1900, 1905g Sci
  • William B. Wallis 1911 Eng
  • Jesse B. Warriner 1905 EMS
  • Paul Weir 1918 EMS, 1949g EMS

1953 Recipients

  • Cloide E. Brehm 1911 Agr
  • George W. Groff 1907 Agr
  • James A. McCrory 1907 Eng
  • Arthur G. McKee 1891, 1899g Eng
  • Edwin W. Nick 1907, 1911g Eng

1952 Recipients

  • George H. Deike Sr. 1903, 1948g EMS
  • John V. Forbes 1911 EMS
  • Miles I. Killmer 1906 Eng
  • John M. Spangler 1911 Eng
  • Lewis E. Young 1900 EMS

1951 Recipients

  • Charles E. Denney 1900 Eng
  • Bayard D. Kunkle 1907, 1908g Eng
  • George D. Stoddard 1920 Edu
  • Clarence G. Stoll 1903 Eng
  • Ray I. Throckmorton 1911 Agr
Document Actions